Рухівці провели експертне обговорення медичної реформи із заступником міністра охорони здоров’я України П.Ковтонюком

Реформа охорони здоров’я у нашій країні не просто назріла, а потребує негайного вирішення. Нинішній стан давно не влаштовує українців і вигідний лише тим хто не погано заробляє на медицині і вдало спекулює на її проблемах.

Реформа торкнеться всієї медичної галузі – від освіти до фармринку, повністю зруйнує стару філософію відносин між лікарем та пацієнтом, вдарить по лобістах, які захищають тіньові потоки, та викличе спротив «споживачів» бюджетних коштів за ліжко-місця. Про це заявляють у МОЗі.

Народний Рух України не може залишатись осторонь проблеми, що стосується кожного громадянина, тому для роз’яснення всіх нюансів медичної реформи 12 липня на засідання Політради був запрошений заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Модератором засідання виступив голова Народного Руху, народний депутат України Віктор Кривенко.

Він підкреслив, що реформування сфери охорони здоров’я перед запровадженням потребує узгодження законодавчих питань, детального аналізу та виважених кроків, аби українці мали можливість отримувати дійсно якісні медичні послуги.

Заступник міністра розповів присутнім про суть реформи, яка реалізується у законопроекті  №6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», прийнятому у першому читанні.

Головний акцент змін, як зазначив П.Ковтонюк, – відмова від адміністративного керування фінансуванням медицини і перехід на визнану у світі модель фінансування – гроші за пацієнтом. Держава фінансує послуги пацієнта у закладах, де він лікується.

Основні пункти змін: реалізація медичної політики буде передана від МОЗ до нового держоргану. Міністерство продовжить розробляти свою політику. Фінансування лікарень і оплата праці лікарів будуть переведені на конкурентні умови (не «ставка» для існування лікаря, а плата за конкретну виконану якісну роботу). Сільська медицина перестане бути неіснуючою і недоступною, а медзаклади отримують нову форму господарювання – некомерційні підприємства, які належать громадам. Пацієнти отримають прямі виплати від держави на лікування.

Для держави медичні зміни ознаменуються появою нової інституції – Національної служби здоров’я України. Головне завдання – розділити ролі: розробка політики здоров’я залишається у МОЗ, а реалізація цієї політики перейде до НСЗУ. Це буде «сильний національний закупівель ник», який від імені людей оплачуватиме медичні послуги, надані за міжнародним протоколами.

Ігор Шумега, голова Івано-Франківського Руху, який, до речі, за фахом є лікарем, предметно ставив запитання представнику МОЗ та виокремив, як одну з найважливіших, проблему реформування медицини у гірських населених пунктах.

Члени Політради у ході обговорення підняли проблемні питання, які можуть виникнути під час реформування: яким чином будуть функціонувати лікарні, амбулаторії на тих територіях, де не буде створено госпітальні округи; який перелік медичних послуг вони надаватимуть; як забезпечити швидку до правку хворих до спеціалізованих закладів на інші.

Обговоривши питання, що стосуються медичної реформи, Політрада Руху ухвалила рішення обговорити це питання у обласних організаціях, щоб отримати пропозиції для рухівської програми дій, а також рухівцям-фахівцям медичної галузі запропонували подати пропозиції до проектів законів, які регулюють низку  проблемних питань та неузгодженості у законодавстві.

Прес-служба НРУ